ALUCRA DEMİRÖZÜ KÖYÜNDEN BİR NOSTALJİ GEÇTİ

image001

 
Kemal Tosun, 1926 yılında Alucra’nın Demirözü (Eşgüne) köyünde doğdu. Babası Danemolla Dursun Efendi’nin kasabaya taşınmasıyla beraber çocukluk yılları burada geçti. 1943 yılında babasının Alucra’dan sahile göç etmeye karar vermesiyle beraber gurbet hayatı da başladı.

Samsun-Lâdik’te konakladıkları sırada hep beraber burada sıtmaya yakalanırlar ve zor günler geçirirler. Burada annesi vefat eder ve yetim kalır. Ancak, hayat devam etmektedir. Annesini burada defnettikten sonra yollarına devam ederler ve Terme’ye gelerek yerleşirler. Babasının memuriyete intibakıyla beraber de İstanbul’a gurbete gelir. Burada bir süre muhtelif işlerde çalıştıktan sonra askere gider.

Vatani görevini yaptıktan sonra 1948’de tekrar İstanbul’a gelir ve Kasımpaşa’da ikamet etmeye başlar. Sonrasında 1959’da Beşiktaş-Kuruçeşme’de bir ev sahibi olur. Bilahare de oradaki evini satar ve 1961’de o zamanlar Şişli’ye bağlı olan Çeliktepe’de bir ev sahibi olur ve buraya taşınır. Bir süre daha muhtelif işlerde çalıştıktan sonra 1950 yılında İstanbul Liman İşletmesi, Ambarlama Servisine işçi olarak girer. Burada arkadaşlarının teşvikiyle İş Yeri Temsilciliği, Baş Temsilciliği ve müntesibi olduğu Likat İş Sendikası’nın Mali Sekreterliğini yapar. Sonrasında da uzun zaman Sendika Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Marmara Bölge Temsilciliği görevlerinde bulunur. 1978 yılında bu kurumdan emekli olur.

Kemal TOSUN, 1963 yılından itibaren siyasetle de ilgilenir ve önce AP’den, 1980’den sonra onun kapatılması üzerine DYP’den olmak üzere üç dönem Kâğıthane Belediyesi’nde Meclis Üyeliği görevinde bulunur. Bir süre de Belediye Başkanlığı görevini vekâleten yürütür. Aynı zamanda Çeliktepe Merkez Camii’nin Dernek Başkanlığı’nı da yapar. Bu dönemde 2500 metrekare kapasiteli çok sayıda müştemilatı da olan Camii’nin yapılmasına yardımcı olur. Camii inşaatı bittikten sonra Derneği de Vakıf statüsüne kavuşturur. Bununla birlikte sonradan Alucra İmam Hatip Yaptırma Derneği’ne dönüştürülen Alucra Kuran Kursu’nu da kurar ve faaliyetleri ne de elinden geldiğince yardımcı olur. Ayrıca sosyal dernekçilik faaliyetlerinin de içinde bulunur.

Demirözü Köyü Derneği’nin de ilk kurucularındandır. Dönemin şartları gereği eğitim imkanı bulamamış ancak, en önemli kriter olan hayat eğitimini, ahlaklı ve dürüst olma prensiplerini babası Dânâmolla (bilgili, âlim) Dursun Efendiden öğrenen Kemal TOSUN, 1967 yılında dışarıdan ilkokulu bitirmiştir. Bunun yanında taşıdığı genetik özellikleri ve kişisel becerilerini bir arada harmanlayabildiği ve inançlı bir yapısı olduğu için el attığı her işte başarılı olmuş, mümkün olduğunca da çevresine ve hemşehrilerine yardımcı olmaya çalışmıştır.

Her zaman Alucra ve Alucralı sevgisini içinde taşıyan Kemal TOSUN, Babası Dânâmolla Müftü Dursun Efendinin kabrinin de Şebinkarahisar’da bulunması nedeniyle fırsat buldukça hem babasının kabrini ziyaret etmiş hem de memleketini ziyaret ederek sılayı rahim yapmıştır.

Son yıllarında babası gibi nefes darlığı hastalığından oldukça etkilenen Kemal TOSUN, Alucra’nın havası kendisine iyi geldiği için son bir kaç yaz düzenli olarak Alucra’ya gelmiştir. 1997 yılında Alucra’da iken rahatsızlanır ve önce Giresun Devlet Hastanesi’ne oradan da Trabzon Farabi Hastanesi’ne nakledilir. 2 gün sonra da 71 yaşında iken 27 Temmuz 1997 tarihinde burada vefat eder.

Cenazesi vasiyeti üzerine uçakla İstanbul’a getirilir ve Hasdal kabristanına defnedilir.!954 yılında Alucra’dan Ziraat Memuru Haytaoğlu Hüseyin Karaçayır’ın kızı Necla ile evlenen Kemal Tosun’un bir erkek iki kız çocuğu vardır.1979’da Hac görevini ifa etmiştir.

Allah rahmet etsin. Ruhu için el- Fatiha.

Saygılarımla,
Murat D. Tosun

image002image003image004image005image006image007image008image009

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi, Hayatın içinden içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s