ALUCRA’NIN EMEKTAR ŞAHSİYETLERİ TAHSİN EŞGÜNOĞLU

image002

Tahsin EŞGÜNOĞLU amcamız 1325 (1909) Alucra, Eşküne doğumludur. Buna göre 103 yaşında olmaktadır. 3 oğlu 7 tane kızı bulunmaktadır. Oğulları İbrahim, Ömer ve Zekeriya’dır. Oğullarından Zekeriya Alucra’da diğer oğulları Tirebolu ve İstanbul’da ikamet etmektedir.

Tahsin amcamız gençliğini Eşküne’de geçirmiş tarım ve hayvancılıkla uğraşmıştır. Babası (Kuru) Mustafa köyde ağa olarak bilinirdi. Ama bu ağalık sınırsız maddi imkânlara sahip olduğundan değil misafir ve âlimlere karşı olan hürmetinden dolayı kendisine verilmiş bir unvandı.

Tahsin amcamızın hatırladığı kadarıyla Alucra’nın ilk ticaret erbapları Turan BULUTCU, Tevfik EKMEN, İbrahim ve Temel ÇITIR, Pirili’li Zülüf Ağa ve Bıyıkoğullarından oluşmaktaydı. Bunlar genelde manifatura ve gıda maddeleri üzerine çalışmaktaydılar.

Alucra’ya merkez denilmesinin nedeni ise, idari birimin burada olmasından dolayıdır. Bir anlamda yönetim merkezi olmasıyla ilgilidir. Nüfus bakımından da Alucra oldukça kalabalıktı Mindeval’labirlikte 80’e yakın köyü vardı.

İngiliz’in konağına yönelik hatırladıkları ise, bu adla anılan muhacir bir tüccarın olduğu yönündedir. Şimdilerde Belediye’nin yürüttüğü otopark inşaatının caddeye bakan tarafında bir zamanlar İngiliz’in konağı olarak bilinen bir konak varmış 1939 depremine kadar harabe de olsa ayaktaymış, sonra yıkılmış. İki katlı olan konağın sağında ve solunda merdivenleri varmış. Üst katında kendisi oturur alt katında da ticaretle meşgul olurmuş.

Tahsin amcamızla olan sohbetimiz bu kadarla sınırlı olup, sohbetimizde değinilen konularla ilgili bazı hususlarda daha anlaşılabilir olması açısından ek bilgi vermeyi uygun buldum. 1890 tarihli Sivas Salnamesi’nin Alucra bahsinde “bu kazada 1 hükümet konağı yapılıp merkez ittihaz olunmuş ve ittisaline (bitişiğine) 2 han, 2 kahve, 2 bâb ekmekçi fırını yapılmıştır. Memurin ve aza işbu hükümet konağında icrayı vazife memuriyet edip akşamları sakin oldukları karyelere giderler” denilmektedir. Buradaki ifadelerden Alucra’da hükümet konağı yapılmasıyla merkez ittihaz olunmuş yani sayılmış denilmektedir. Diğer taraftan memur ve azaların gündüz hükümet konağında vazifelerini yapıp akşam sakin oldukları yani oturdukları karyelere gittikleri ifadesinden sanıyorum 1890 yılında Alucra’da tam olarak yerleşik düzene geçilmemiş olduğu sonucunu da çıkartabiliriz. Zaten başlangıç olarak 2 han, 2 kahve, 2 fırın yapıldığı da bunu teyit etmektedir. Ayrıca söz konusu salnamede “ kazayı mezkûr 6 nahiye, 81 karye, 2653 hane ve 40 cami ve mescit ve 6 medrese ve 53 İslam ve 3 Hıristiyan mektebi ile 10.925 İslam ve 205 Hıristiyan nüfusu camidir. Ve bundan başka 10 hanede 40 nüfus muhacirin meskundur.

Saygılarımla,

Murat TOSUN

Not: Tahsin amcayı 2014 yılında kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet dilerim.

image003

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi, Hayatın içinden içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s