1796’DA KARAHİSAR-İ ŞARKİ SANCAĞI MAHMUD PAŞA MESCİDİNE İMAM TAYİN EDİLMESİ

 

Belgeden öncelikle Karahisar-i Şarki Sancağı’nda Mahmud Paşa’nın bir mescid yaptırıp vakfettiğini anlamaktayız. Mescid’de görevli imamın yevmiyelerinin de Akşehirabad nahiyesi Ahurcuk köyünün gelirinden karşılandığı belirtilmektedir. Bu da bu köyünde vakıf arazisi olduğunu düşündürmektedir.

Caminin nerede olduğu tam olarak açık değildir. Ahurcuk köyünde de olabilir, başka yerde de. Günümüzde bu mescid camiye dönüşerek günümüze kadar geldi ise adıyla maruf olarak biliniyor olabilir.

Belgelerin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Hüseyin Dağ, Khosro Makhfi, Mustafa Demirel’e çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

Arşiv Fon Kodu: C..EV.. Dosya No: 181, Gömlek No: 9048, Tarihi: 4 R 1211 (7 Eylül 1796), Konusu: Karahisar-ı Şarki’de Mahmud Paşa’nın bina eylediği mescide imam tayini.image002

Devletlü, inayetlü, merhametlü, sultanım hazretleri sağ olsun.

Arz-ı hâl-i kullarının Karahisar-i Şarki’de vaki müteveffa Mahmud Paşa(nın) bina eylediği mescid-i şerif-i evkafdan Akşehirabad nahiyesine tabi Ahurcuk nam karyenin hâsılı olan galle’den (zahire, mahsul, gelir) almak üzere bin ikiyüz üç senesi müceddeden tevcih buyurulan yevmi iki akçe ve mukaddema bin yüz yetmiş iki tarihiyle üzerimde mukayyed yevmi altı akçe cem’an yevmi sekiz akçe vazife ile bâ berât-ı şerif-i âlişân mutasarrıfı olduğum mescid-i mezkûrun imamet cihetini kendü hüsn-i rızam ile Es-seyyid Abdurrahman halifeye kasr-i yed ve beratı teslim eylediğim malum-ı devletleri buyuruldukda merâhim-i âliyyelerinden mecûdur ki imamet-i mezkûre vazife-i mersumesiyle bu kullarının kasr-ı yedimden merkuma tevcih ve yedine berât-ı âlişân sadaka ve ihsan buyurulmak babında emr ü ferman devletlü, inayetlü, merhametlü, sultanım hazretlerinindir.

Bende Seyyid Ömer Halife

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Osmanlı Tarihi, Şebinkarahisar Tarihi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s