1855’DE SİVAS ERMENİ PİSKOPOSUNUN TEŞEKKÜRÜNE VERİLEN CEVAP

 

Daha önce yayınladığımız belgede Sivas Ermeni Piskoposunun kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan dolayı memnuniyetini ifade eden ve veciz sözler içeren yazısını incelemiştik.

https://muratdursuntosun.wordpress.com/2014/12/09/1855te-sivasta-yasayan-ermenilerin-murahhasinin-kendilerine-gosterilen-ilgiden-dolayi-memnuniyetini-veciz-sozlerle-belirtmesi/

Bu kez incelediğimiz belge Piskoposun teşekkürüne cevap yazısıdır. Ellebtte bu belge söz konusu yazının müsvettesidir yani beyazı, temize çekilmiş hali değildir.

Belgede Sivas’da yerleşmiş olan Ermeni milletinin Osmanlı’da huzurlu ve adalet içinde yaşadıkları için Ermeni Piskoposun gönderdiği teşekkür mektubunun alındığı bu nedenle onların hayırlı haberlerinden dolayı memnuniyet duyulduğu cevaben bildirilmiştir.

Belgenin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Hüseyin Dağ, Zafer Şık, Aşiyan sahaf Etem Çoşkun, Ramazan Koç, Osmanlıca Sözlük, Şule İyigönül Atasagun, Lütfiye Kul Kul, Rümeysa Odabaş’a çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

Arşiv Fon Kodu: A.}MKT.MHM. Dosya No: 74, Gömlek No: 32, Tarihi: 7 Z 1271 (21 Ağustos 1855), Konusu: Sivas’da Ermeniler’in asayiş ve istirahatlerinin temininden dolayı piskoposun teşekkür yazısına cevabname.image001

Sivas Valisi Hazretlerine

Sivas eyaletinde mütemekkin (yerleşmiş) Ermeni milletinin saye-i ma’delet-vaye-i hazret-i şâhânede mazhar oldukları asayiş ve ber kemaldan dolayı teşekkürü havi sivas Piskoposunun savb-ı vâlâlarına mevrud memhur varakasanın irsal kılındığına dair tevarüd eden tahrirat-ı behiyyeleri meali ve mezkûr varaka-şukka müeddâsı (manası, içeriği) malum-ı senâveri olub bu veçhile ibraz-i hoşnudi olunması matlub bade’t-tahsisiçün hazret-i şâhâne vechile hareket mübeşşirlerini (hayırlı haberlerini, haber  verenlerini) müeyyed (te’yid edilmiş, doğrulanmış) ve bu ise vazife-i me’muriyete aid olarak müstelzim-i memnuniyet olmuş olmağla be’dema dahi her sınıf teba’anın istikmali hoşnudiyesi esbabının istihsaline himmet buyurmaları siyakında cevabnâme. Fi 7 Ca sene (12)71 (25 Şubat 1855)

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Osmanlı Tarihi, Şebinkarahisar Tarihi içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s