1892’DE GEBZE’DE MİSYONERLİK FAALİYETİ

 

İncelediğimiz 25 Eylül 1892 tarihli belgede Gebze’de Amerikan İncil Cemiyeti üyesi seyyar kitap satıcısının dağıttığı İncelere el konulduğu ancak Amerika sefaretinin bu duruma itiraz etmesi üzerine İncillerin sahibine geri verilmesine karar verilmiştir.

Bir şey ya yanlıştır ya da doğru veya ya yasaktır yada serbest. Osmanlının son döneminde baskılara teslim olduğu anlaşılmaktadır. Osmanlı Bankası baskınını yapan 17 Ermeninin de aynı şekilde baskılar sonucu hiçbir cezai işlem uygulanmadan yurt dışına çıkmalarına müsaade edilmiştir.

Daha önce incelediğimiz farklı belgelerden de anlaşıldığı üzere misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki çalışmalarına aşırı müsamaha gösterilmiştir. Neticede gayr-i Müslimler arasında mezhep değişiklikleri yaşanmış, ha keza misyoner mekteplerinde okuyan teba’ gençleri Osmanlı aleyhine kışkırtılmıştır.

Belgenin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Hüseyin Dağ, Zafer Şık ve Mustafa Demirel’e çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat D. Tosun

Arşiv Fon Kodu: BEO, Dosya No: 76, Gömlek No: 5654, Tarihi: 3 Ra 1310 (25 Eylül 1892), Konusu: Gebze’de Amerika İncil Cemiyeti seyyar kitapçısından müsadere edilen İncillerinin iadesi. (Şehremaneti; 5379)image002

Şehr Emaneti Celilesine

Fi 3 Rebiü’l-ahir Sene (1)310 ve fi (1)308

Gekbuze’de (Gebze’de) Amerika İncil Cemiyeti seyyar kitapçısının hamili olduğu İncillerin zabt olunduğu Amerika sefareti tarafından beyan ve şikâyet olunduğundan hakikati halinde mezkûr İncillerin sahibine i’tası hususunun mahalline telgrafla iş’arına himmet buyurulması siyakında tezkere.

Merbut pusulada muharrer işarat-ı aliyye-i hazret-i hazret-i sadaret-penâhi mucibince…image003

Gekbuze’de (Gebze’de) Amerika İncil Cemiyeti Şirketi seyyar kitapçısının hasıl olduğu incillerin zabt olunduğu Amerika sefareti tarafından beyan ve şikâyet olduğundan sıhhati halinde mezkûr İncillerin sahibine iadesi matlubdur(istenilmektedir).

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Osmanlı Tarihi içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s