GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA’YA FAHRİ MÜDERRİSLİK ÜNVANI VERİLMESİ

image002

Arşivdeki konu özetinde 21.06.1923 tarihi verilmiş olsa da belgenin üzerinde yazılı tarihe göre 21.06.1924 tarihinde Başkumandan Gazi Müşir Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Darü’l-Fünun Edebiyat Fakültesi’nce yani İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nce “Fahri Müderrislik” unvanı verilmiştir.

Fakültenin “Müderrisler Meclisi” kararıyla da bahse konu “Fahri Müderrislik” ünvanının Başkumandan Gazi Müşir Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine takdim etmek üzere fakülteden (medreseden) Necib Asım Beğ görevlendirilmiştir. Asım Bey’in kendisine verilen görevi yerine getirmek üzere trenle Ankara’ya gideceği belirtilmiştir.

Fahri müderrislik ünvanı günümüzdeki fahri doktora hatta fahri profesörlük ünvanı gibidir. Zira müderrisin sözlük anlamı ders veren hoca olsa da bir diğer anlamı da profesördür.

Belgenin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih edebiyat grubu üyelerinden Hüseyin Dağ, Zafer Şık, Fırat Çağlayan, Adem Yüksel, Selahattin Yılmaz ve Leyla Teoman’a çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

Arşiv Fon Kodu: HR.İM.. Dosya No: 76, Gömlek No: 78, Tarihi: 21. 06. 1923, Konusu: Darü’l-Fünun Edebiyat Fakültesince Mustafa Kemal Paşa’ya fahri müderrislik ünvanı verilmesi. (Fr. Osm.)image004

Başkumandan Gazi Müşir Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine

Darü’l-fünun Edebiyat Medresesi’nin zat-ı devletlerine teveccüh ettiği fahri müderrislikden dolayı tanzim olunan şehadetnamenin takdimi vazifesi meclis-i müderrisin kararıyla medreseden Necib Asım Beğ’e tefviz olunduğundan (görevlendirildiğinden) mir-i muma-ileyhin yarınki trenle hareket edeceği arz olunur efendim.

21.06.(13)39 (3 Temmuz 1924)

Adnan

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hariciye Vekâleti Der-saadet Murahhaslığı Umur-ı Siyasiyeimage006

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hariciye Vekâleti Der-saadet Murahhaslığı Umur-ı Siyasiye

Başkumandan Gazi Müşir Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine

Darü’l-fünun Edebiyat Medresesi’nin zat-ı devletlerine teveccüh ettiği fahri müderrislikden dolayı tanzim olunan şehadetnamenin takdimi vazifesi meclis-i müderrisin kararıyla medreseden Necib Asım Beğ’e tefviz olunduğundan (görevlendirildiğinden) mir-i muma-ileyhin yarınki trenle hareket edeceği arz olunur efendim.

21.06.(13)39 (3 Temmuz 1924)

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı kategorisiz içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s