ÇANAKKALE SAVAŞININ HATIRLATTIKLARI

image002

Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini*Yok mudur kurtaracak bahtı kara mâderini (annesini).

Çanakkale’de yaşanan savaşın izleri uzun yıllar silinmemiştir. Savaşlar geneli itibarıyla yokluk, yoksulluk, çaresizlik ve sahipsizlik getirmektedir. Ancak konu vatan savunması olunca insan herşeye katlanmak zorundadır. Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale’ye atfen yazdığı şiirinde belirttiği gibi…

Şu Boğaz Harbi Nedir? Var mı ki dünyada eşi?

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

Balkan Harbi ile birlikte toprak kaybına uğrattıkları, zayıflattıkları Osmanlıyı daha da parçalamak güçsüzleştirmek için dördü beşi bir olmuş Osmanlı üzerine yüklenmişlerdir. 1914’de başlayan Birinci Dünya Savaşı’nda birden fazla cephede savaşmak zorunda kaldık. Neticede büyük yıkıma uğradık ve yüzbinlerce insanımızı kaybettik, şehit verdik.

Savaşın tarafları, tüm insan gücü ve ekonomik kaynaklarını topyekün bir savaş için seferber etmeye çalıştıklarından sivillerin durumu da cepheler kadar sıkıntılı oldu.

Bursalı Müftüzade Salihoğlu Mehmed Sadık’ın zevcesi Emine de eşini Çanakkale’de şehit verdiğinden kimsesiz kalmış, bakıma, himayeye muhtaç duruma düşmüştür. Bu nedenle dilekçesinde İstanbul’da oturacağı bir meskene ihtiyacı olduğunu belirterek destek istemiştir. Allah tüm şehitlerimizden razı olsun.

Belgelerin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Zafer Şık, Mustafa Demirel, Mahire Yazar Kiremitçi’ye çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

muratdursuntosun@wordpress.com

Arşiv Fon Kodu: DH.İ.UM. Dosya No: 89 -04, Gömlek No: 1 13, Tarihi: 17 Eylül (1)330 (30 Eylül 1914), Konusu: Çanakkale’de şehit düşen 56. Alay’ın İkinci Taburu Sekizinci Bölüğü Flamacı ve Yazıcısı Bursalı Müftüzade Salihoğlu Mehmed Sadık’ın zevcesi Emine’nin kimsesiz kaldığı ve İstanbul’da oturacağı bir meskene ihtiyacı olduğuna dair verdiği arzuhal.

image003

Dahiliye Nezareti İdare-i Umumiyesi

İstanbul Vilayet-i Aliyyesine

Fi 17 Eylül (1)330 (30 Eylül 1914)

Zevci ellialtıncı alayın ikinci taburunun sekizinci bölüğü filamacı ve yazıcılarından Burusalı Müftizade Salih oğlu Mehmed Sadık Çanakkale’de şehid düştüğü ve kendisinin bi-kes (kimsesiz) bulunduğu beyanıyla münasib bir mahalde iskânı Emine tarafından istirham edildiği Harbiye Nezâreti Celilesi’nden iş’ar ve mürsel fakr- hal ilm u haberi leffen tesyar kılınmış olmağla iktizasının ifası babında.

image006

Harbiye Nezareti Müstakil Asayiş Kısmı

Dahiliye Nezâreti Celilesine

Devletlü Efendim Hazretleri

Zevci ellialtıncı alayın ikinci taburunun sekizinci bölüğü filamacı ve yazıcılarından Burusalı Müftizade Salih oğlu Mehmed Sadık’ın 15 Mayıs Sene (1)331 (28 Mayıs 1915) tarihinde Çanakkale’de vuku’bulan harbde şehid düştüğü cihetle kendisi bi-kes (kimsesiz) ve hiçbir tarafdan bir geliri olmadığı gibi meskensiz dahi bulunduğu beyanıyla İstanbul dahilinde münasib bir mahalde te’min-i iskânı merkûmun zevcesi Emine tarafından istirham edilmekde ve fakr u hal merbut musaddak (ekli onaylı) ilm u haberle de mü’eyyed (doğrulanmış) bulunmakda olduğundan icra-yı icabı hususuna müsaade buyurulması babında emr ü ferman hazret-i men-lehü’l-emrindir.

Fi 19  Zilkade Sene (1)333 ve fi 15 Eylül 1331 (28 Eylül 1915)

Harbiye Nâzırı Namına

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Osmanlı Tarihi içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s