ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞEN ANTAKYALI TÜFEKÇİ USTASININ PARASI

image001

21 Mayıs 1916 tarihli belgede Antakyalı makinalı tüfek ustası İsmail Efendi’nin Çanakkale’de şehit düştüğü belirtilmektedir. Sonrasında ise şehit’in kız kardeşi Azize devreye girerek kardeşinin sağlığında kendisine biraz parası olduğunu ve bu parayı İstanbul’da bir bankaya yatırdığını söylediğini beirterek kardeşine ait bankalarda bir hesap bulunup bulunmadığının kontrol edilmesini ve eğer parası varsa kendisine ödenmesini talep etmiştir.

Bunun üzerine gerekli inceleme yapılmış ve İsmail Efendi bin Hacı Mehmed adına bankalarda para ve hisse senedi bulunmadığı belirtilmiştir.

Belgelerin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Zafer Şık, Hüseyin Dağaşan, Seda Tunç ve Rümeysa Odabaş’a çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

muratdursuntosun@wordpress.com

Arşiv Fon Kodu: DH.İ.UM, Dosya No: 84-2, Gömlek No: 50, Tarihi: 8 Mayıs Sene (1)332 (21 Mayıs 1916), Konusu: Çanakkale muharebelerinde şehid düşen biraderi Antakyalı makinalı tüfekçi ustası İsmail Efendi’nin, hayatta iken mevcut parasını Der-saadet bankalarından birine yatırdığına dair kendisine göndermiş olduğu mektupta ibare olduğundan bunun tesbit ettirilerek kendisine ödenmesi talebini havi adı geçen şehidin kız kardeşi Azize’nin arzuhali.

image002

Maliye Nezâreti Düyun-ı Umumiye ve Muamelat-ı Nakdiye Müdiriyeti

Muamelat-ı Nakdiye Kalemi 894

Der-saadet fi 8 Mayıs Sene (1)332 (21 Mayıs 1916)

Dahiliye Nezâreti Celilesine

13 Nisan Sene (1)332 (26 Nisan 1916) tarihli ve 1793 numerolu tezkire-i aciziye zeyldir. Çanakkalede şehiden vefat eden makineli usta başısı Antalyalı merhum İsmail Efendi bin Hacı Mehmed namına esham (hisse senedi) ve nukuda (nakite) dair hiç bir hesab bulunmadığının icra edilen tetebbuat (inceleme) neticesinden anlaşıldığı Bank-ı Osmanî ve Döviz Bank kara’in (karine) idarelerinden ahiren alınan mektublarda bildirilmiş olduğunun beyanıyla arz-ı ihtiram olunur efendim.

Maliye Nâzırı Vekili Namına  

image004

Yazılacak muharrerata hülasa yazılması ve hangi kalem ifadesiyle hangi müdiriyetin hangi tarih ve numerolu iş’arına cevab olduğunun derc olunması rica olunur.

image006

Huzur-ı Sami-i Hazret-i Kaim-makam-ı Ekremiye

Ma’ruz-i çaker-i kemineleridir ki,

Çanakkale meydan muharebesinde şehiden vefat eden tüfenkçi ustası biraderim İsmail Efendi’den hal-i hayatında aldığım mektubda mevcud parasını Der-saadet bankasına teslim eylediği anlaşılmış olduğundan meblağ-ı mezkûr hangi bankaya teslim edilmiş ise zahire ihracıyla tarafıma tesliminin icab edenlere iş’arına müsaade buyurulmasını afak-gir-i alem olan merhamet-i âli-i kaim-makam-ı ekremilerine delaleten istirham eylerim. Ol-babda emr ü ferman hazret-i men-lehü’l-emrindir.

Müteveffa-yı merkûmun hemşiresi Azize

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Osmanlı Tarihi içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s