1904’DE ALUCRA KAYMAKAMININ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİLMESİNİN NEDENLERİ

image002

Sivas Valisi Reşid Akif, 29 Ağustos 1904 tarihinde yazdığı yazıda Karahisar-i Şarki Sancağı dahilinde bulunan Alucra kazası livanın, yani sancağın çok uzak bir mahallinde olduğunu bununla birlikte Erzurum ve Trabzon vilayetleriyle sınır olduğunu, bazı eşkıyaların sürekli olarak halka tecavüzde bulunduklarını, bölgede saklandıkları yerleri bulunduğu bu nedenle tecrübeli iyi idareye kadir bir kaymakama ilçenin muhtaç olduğu bu nedenle kaymakam Hilmi Efendi’nin hemen başka bir yere tayini ve yerine gerekli özelliklerde başka birisinin acele olarak tayinini istemiştir.

Yazılan yazıdan ortaya çıkan sonuç 1904 yılında görevde olan Alucra kaymakamının dirayetsiz birisi olduğu ve kazada yaşanan asayiş bozukluklarını önleyemediğidir. Anılan tarihde Mindeval’da Alucra’ya bağlı olduğundan oldukça geniş bir coğrafya söz konusudur. Burada düzensizlik oluşturan eşkıya gruplarının bazı yerleri kendilerine sığınma yeri olarak seçtiklerinin de ima edilmesi daha da vahimdir.

Daha önce yayınladığımız bir belgede 1565 tarihinde Alucra köyünün eşkıyalar yüzünden boşaldığını, halkın göç ettiğini görmüştük.[1] Aradan yaklaşık 500 yıl geçmiş olmasına rağmen aynı şikâyetlerin devam ediyor olması Alucra halkının ne sıkıntılar çektiğini göstermesi açısından düşündürücüdür, manidardır.

[1]           https://muratdursuntosun.wordpress.com/2012/03/04/alucara-koyunden-alucra-kazasina-giden-surecte-one-cikanlar/

Belgenin okunmasındaki katkılarından dolayı Osmanlıca Tarih Edebiyat Grubu üyelerinden Zafer Şık’a çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

muratdursuntosun@wordpress.com

image003

Dahiliye Nezareti Celilesine

Kamer-i sabah. Karahisar-i Şarki Sancağı dahilinde kain Alucra kazası livanın pek hicri (ayrık) bir mahalli olmakla beraber Erzurum ve Trabzon vilayetleriyle hem hudud bulunmağın hasebiyle vilayet-i mezkûre ahalisinden bazı eşirranın daima düçar-ı tecavüzatı olmakda ve o yerlerce de bir takım yatakları bulunmakda olub mücerreb (tecrübeli) hüsn-i (güzel) idareye kadir bir kaim-makama pek muhtaç olduğundan kaim-makam-ı kaza Hilmi Efendi’nin heman diğer bir yere nakliyle oraya gerçekden evsaf-ı matlubeyi haiz birinin sür’at-i ta’yini hususuna inayet-i celile-i nezâret-penâhileri müsted’adır.

Fi 16 Ağustos (1)320 (29 Ağustos 1904)

Sivas Valisi Reşid Akif

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s