1893’DE ALUCRA KAYMAKAMI MEHMET RÜŞDÜ EFENDİNİN İCRAATLARI

dscf8226

Zaman zaman Osmanlı Arşivi’ne gidip belge taraması yapmakta ve yöremle ilgili ilgi duyduğum belgeleri almaktayım. Buna son zamanlarda kendimce bir kısıtlama getirdim ve Alucra ile sınırlı tutmaktayım. Önceden aldığım ve halen okumakta olduğum Gümüşhane ve Giresun’la ilgili belgeler bunun istisnasıdır. Gümüşhane tarihine ilişkin belgeleri okumaya ağırlık verdim. Ancak sürekli aynı konuda belge okumak insanı sıktığı için zaman zaman ara vererek başka konulara ilişkin belgeler de okumaya gayret ediyorum. Aslına bakarsanız artık bende sıkıldım arkadaşlarda sıkıldılar. Uygun bir zamanda belge okumayı da yazı yazmayı bırakmak istiyorum. Zira ben kendi kendime çabalıyorum. Pek okuyan da ilgi gösteren de yok zaten.

Her neyse geçtiğimiz günlerde arşivde Alucra başlığı altında bulunan belgelerin konu özetlerini incelediğimde yeni belgelerin sisteme dahil edilmiş olduğunu fark ettim ve bu belgelerden ayrı fonlardan birazını aldım. Bu yazımızda bu belgelerden Kaymakam Rüştü Bey’in yaptıklarını ve halkın onu şikâyet etmesini konu alanlarını inceleyeceğiz. Bu konudaki dosya çok kabarıktır ve 100’ün üzerinde belgeyi ihtiva etmektedir. Bu nedenle işin mali boyutu da bulunduğundan belgelerin tamamını alamadım. İçinden seçtiği bazı belgeleri alabildim. Belgeler Alucra tarihi açısından önemli detay bilgileri içermektedir. Arşivde incelediğim belgeler arasında Alucra hükümet konağının resmi ile birkaç gözlü kemerli köprü planı dahi bulunmaktadır.

Yazının devamını okumak için verilen PDF linkine tıklayınız.

https://muratdursuntosun.files.wordpress.com/2016/10/kaymakamdan-c59fikayet-hacc4b1-rc3bcc59fdc3bc1.pdf

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to 1893’DE ALUCRA KAYMAKAMI MEHMET RÜŞDÜ EFENDİNİN İCRAATLARI

  1. ihsan bakırhan dedi ki:

    çalışmalarınızdan memnunuz Başarılar dilerim

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s