VAKFEDİLEN BİR KİTAP

image002

Geçtiğimiz günlerde Belçika’da yaşayan bir yakınım bir fotoğraf göndererek abi, bunu bir arkadaşım yolladı neymiş bakabilir misin dedi. Tabi ki dedim ve okumaya çalıştım. Üçgen olarak bir kitabın arkasına yazılmış bu ifadelerden hoş bir hikâye çıktı.

İnsanımızın kadir-şinaslığını, Allah rızasını umarak iyilik yapma isteğini gösteren güzel bir örnektir. Bir diğer taraftan gücü yettiğince insanları da özendiren teşvik eden bir yönü bulunmaktadır.

İnsan varlıklıdır, eser yaşadıkca benim amel defterime sevap yazılsın diye hanlar, hamamlar, çeşmeler, aş evleri, su kanalları, hastahaneler, yollar, ibadet yerleri, kütüphaneler, kuş evleri vb. yaptırır. Kimisi de karınca kararınca sadaka-i cariye olsun diye kitap bağışlar. Bunun sayısı örnekleri bulunmaktadır. Karşılaştığımız durum ise buna sadece bir örnektir.

Okuduğumuz notta Tozanlu (Doğanşar) kazasının Bozkuş köyünden hayır sahibi Avarlıoğlu Mustafa Ağa’nın, Karadavud kitabını vakıf olarak bağışladığı belirtilerek her kim bu kitabı okur ise Mustafa Ağa’yı da dualarından hissedar eylemeleri hatırlatılmıştır. Anladığım kadarıyla kitabın hediye edildiği yer de bir vakıfdır ve kitabın şahıs malı olamayacağı vakıf mütevellisi tarafından ihtar edilmektedir.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

image003

İşbu Karadavud kitabı Tozanlu (Doğanşar) kazasına tabi Bozkuş karyesi ahalisinden ve ehl-i hayratdan (hayır sahiplerinden) Avarlıoğlu Mustafa Ağa’nın vakfı olub her kim kıraat eder (okur) ise merkûmu (Mustafa Ağa’yı) duadan istirdar (hissedar) eyleyüb ve bir kimse mülkiyet üzere tedahül eylemelerini mu’teber-i taraf-ı şer’iden ihtar olundu….

image005

(sağ çapraz, eğik yazı)

Bin-iki-yüz-seksen-yedi senesi tarihiyle vakf olmuşdur.

image006

(sol çapraz, eğik yazı)

Fi’l-yevmi’l-hams min şehr-i Şevval sene seb’a ve semanin ve mieteyn ve elf

(5 Şevval 1287-29 Aralık 1870)

image007

Mühür: Es-Seyyid Hüseyin (vakıf müdürü olabilir)

Kara Davut Kitabı: Fas’lı Şeyh Abdullah Muhammed Bin Süleymân Cezûlî tarafından yazılan ve bir Dua kitabı olan Delâil-i Hayrât’ı uzun uzun inceleyen ve onu şerheden Kara Davud Efendi, Osmanlı Fütuhat devrinin fazıl kişilerinden biri idi. Bu kitap Kanuni Sultan Süleyman’ın geniş topraklarına yayılmış, yazılı nüshalar rahleleri süslemiş, bazı dualar da hamaillere geçmiştir.

Çok geniş bir dua kitabı olan bu eserde yüzlerce Salavat-ı Şerifeler bulunmakta ve bunların geniş açıklamaları yapılmaktadır. Ayrıca çok ibret verici hikayeleri de ihtiva eden bu kitap çok geniş halk kitlelerine hitap etmektedir.

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Hayatın içinden içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s