1880 YILINDA İKİ ŞEBİNKARAHİSARLI BİR OLMUŞ ALUCRA MALİYESİNİ SOYMUŞ

alucra-toki

Konuyla ilgili olarak incelediğimiz dosyalarda o kadar çok belge var ki insan bir noktadan sonra okumaktan sıkılıyor. Bunun bir nedeni de belge sayısı çok olmasına karşın belge içeriklerinin aynı minvalde olmasıdır. Bu nedenle birçok belgeyi okumuş olmama rağmen bazılarını da okumadım. Zira mesele de bütün detaylarıyla anlaşılmış oldu. Yine de okunmayan belgeleri de dosyadan ayırmayarak onları da sırasıyla bıraktım. Belgi bir gün onlar da okunur veya bir okuyan olur.

Belgelerimizde iki kişinin adı geçmektedir bunlar Şebinkarahisar’ın Tamzara kasabasının Emir Cihan mahallesinden Alucra’nın eski malmüdürü Hacı Mehmedzade Salih Efendi ile yine Şebinkarahisar’ın Orta mahallesinden eski sandık emini bir anlamda veznedarı olan Hacı Ahmedzade Mehmed Arif’dir.

Her ikisi de Alucra’da bulundukları görevden ayrıldıktan sonra yapılan muhasebe kontrollerinde üzerlerinde binlerce kuruş zimmet çıkmıştır. Önceleri öyle değildi böyleydi diye inkâr yoluna gitmişler ise de netice olarak zimmetlerini kabul etmek durumunda kalmışlardır.

Elbette onların bu suistimalinde kaymakamın da denetim eksikliğinin etkisi bulunmaktadır. Bu iki kişi tabiri caiz ise meydanı boş bulduklarından istedikleri gibi davranmışlardır.

Soruşturma yıllarca sürmüş kimisi evini satmış borcunun bir kısmını ödemiş kimisi de İstanbul Tahtakale hanlarına düşerek hemşehrilerin yanlarında bir somun ekmeğe muhtaç kalmıştır. Bu süre içinde Salih Efendi vefat etmiştir. Arif Efendi ise Tahtakale’de sefalet hayatı yaşamaya devam etmiştir.

Belgelerde Alucra açısından rastladığım bir önemli detay 1880 yılında Alucra’da Hacı Yusuf Cami-i Şerifinden bahsedilmiş olunmasıdır.

Belgelerin okunmasındaki katkılarından dolayı Mehmet Kahramanoğlu, Aşiyan Sahaf Etem Çoşkun, Mustafa Demirel, Abdullah Ertürk, Turan Kılıçaslan, İsmail Tahiroğlu, Bilal Abır, Yılmaz Akçaalan, Hamza Soysal, Süleyman Köse, Mustafa Dönmez, Ayşe Kaviloğlu, Şule İyigönül Atasagun ve Mahire Yazar Kiremitçi’ye çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

muratdursuntosun@wordpress.com

Belgelerin transkripsiyonlarını okumak ve belgeleri görmek için aşağıdaki linke gidiniz.

https://muratdursuntosun.files.wordpress.com/2017/01/kaymakam-1813-1.pdf

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi, kategorisiz, Şebinkarahisar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s