ALUCRA’DAN BAHSEDEN BİR VUKUAT YAZISI

Alucra’dan bahsettiği için alıp okuduğum bir belgede Alucra’nın adı geçse de Alucra ile olan ilgisi çok net olarak anlaşılmaktadır. 1914 yılının Konu özetinde Alucra kazasında işledikleri suçlardan dolayı aranan iki kişinin Trabzon’da yakalandığı, bir kişinin de takip olunduğu şeklinde belirtilmiştir. Yazının içeriğinden anladığımıza göre kendileri aslen Tirebolulu olan bu şahıslar Alucra’da yol keserek adam öldürmüşlerdir.

Bunlar Tirebolu kazasının Avluca Yeniköy karyeli Esmeoğlu nam-ı diğer Parlaşoğlu Abdi ile Akçakilisa karyeli Hüseyinoğlu Hacı ve Hüseyinoğlu Mehmed Ali’dir. Bunlardan ilk ikisi yakalanarak Trabzon’a gönderilmiş ise de diğeri ele geçirilememiştir. Olayın nerede olduğu ve kimlerin öldürüldüğüne yönelik bilgi bulunmamaktadır.

Belgenin okunmasındaki katkılarından dolayı Mehmet Kahramanoğlu’na çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Murat Dursun Tosun

BOA Fon Kodu: DH.EUM.MTK. Dosya No: 29, Gömlek No: 22, Tarihi: 4 Receb 1332 (28 Mayıs 1914), Konusu: 1329 yılı Haziran ayında Alucra kazasında işledikleri suçlardan dolayı aranan iki kişinin Trabzon’da yakalandığı, bir kişinin de takip olunduğu.

image002

Sivas Vilayeti Mektûbi Kalemi

Dahiliye Nezareti Celilesine

Devletlü Efendim Hazretleri

Fi Mart Sene (1)330 (Mart-Nisan 1914) tarihli ve 33084/51 numerolu tahrirat-ı aciziye zeyldir. Alucra kazasına aid üçyüzyirmidokuz senesi Haziranı ceraim-i cinaiye faillerinden olub kutta-i tarik cürmüyle (yol kesme sucuyla) maznun (zanlı) Tirebolu kazasının Avluca Yeniköy karyeli Esmeoğlu nam-ı diğer Parlaşoğlu Abdi ile Akçakilisa karyeli Hüseyinoğlu Hacı nam şahısların Trabzonca mevadd-ı cinaiyelerinden (cinayet hususlarından) dolayı derdest ile (yakalanarak) Trabzon’a gönderildikleri ve Hüseyinoğlu Mehmed Ali’nin de takib edilmekde olduğu Tirebolu kaim-makamlığının iş’arına atfen Karahisar-i Şarki mutasarrıflığından izbâr kılınmışdır. Ol-babda emr u ferman hazret-i men-lehu’l-emrindir.

Fi 4 Receb Sene (1)332 ve fi 15 Mayıs Sene (1)330 (28 Mayıs 1914)

Sivas Vali Vekili Kadı Hüseyin Sabri

Reklamlar

About Murat Dursun Tosun

30.07.1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Çeliktepe'de okudu. Liseyi ise, Gültepe Endüstri Meslek Lisesinde 1977 yılında tamamladı. 27 Mart 1978 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 17 yaşındayken sözleşmeli teknisyen olarak göreve başladı. 1981–82 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1983 yılında tekrar sözleşmeli teknisyen olarak AKM'de göreve başladı. 1984 yılında çıkan bir Kanun'dan yararlanarak Memuriyete geçti. 1990 yılında girdiği ÖSYM sınavı neticesi Açık Öğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı ve 1994 yılında mezun oldu. Akabinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümünde Yüksek Lisans Hakkı kazandı ve 3 yıllık eğitimden sonra 1997 yılında Bilim Uzmanı olarak mezun oldu. İş hayatında ise,13 yıllık teknik hizmet çalışmasından sonra Emniyet ve Bakım Şef Yardımcısı, Sivil Savunma Amiri, Fiziki Güvenlik Amiri görevlerinde bulundu. 1997 yılında Şube Müdürü oldu. 1998'den sonra İdari ve Mali İşler ile Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.Aynı zamanda 7 yıl süre ile Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan ve 4/5'inden fazlası Maliye Hazinesine ait olan 54 bağımsız bölümlü Kastel İs Merkezi'nde (Atlas Pasajı) kamu adına yöneticilik yaptı. 2005–2006 hac döneminde eşiyle birlikte hacca gitti ve geldikten sonra Nisan 2006'da emekliye ayrıldı. Bloğunda yayınlanmış 1200’ün üzerinde çalışması vardır. Çeçenzade Hacı Hasan Paşa’nın Hayatı (225 sayfa), Çağırgan Baba Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Veli (206 sayfa) , Arşiv Belgelerinde Mindeval-Çamoluk Tarihi (584 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alucra-Alucra Tarihi (690 sayfa), Alucra’nın Emektar Şahsiyetleri-İz Bırakanlar (35 sayfa), Arşiv Belgelerinde Karahisar-i Şarki-Şebinkarahisar Tarihi (914 sayfa), Arşiv Belgelerinde Anadolu'ya Kafkas Göçleri İskânları Köle ve Cariyelik Sorunu (449 sayfa), Kethüdazâde Mehmet Emin Ağa-Tirebolu Voyvodası ve Şebinkarahisar Kaymakamı (630 sayfa), Halepli Bir Osmanlı Paşası Mellahzâde Mehmed Mer'i Paşa Hayatı ve Hatırlattıkları (268 sayfa), Ermeni Olaylarının Gelişimi ve Şebinkarahisar'da Yaşananlar (2 Cilt, 1263 sayfa), Suşehri Tarihi Yazılarım (497 sayfa), Arşiv Belgelerinde Alaplı (404 sayfa), Kasımpaşa Tarihi Yazılarım (326 sayfa) ve Alucra Gürbulak Köyü Nam-ı Diğer Feygas, Hanuk Şeyh Mehmed (260 sayfa), Osmanlıca Arşiv Belgelerinde Gümüşhane Yaşananlar ve Ayrıntıları 1695-1928 (2 cilt 1100 sayfa) isimli basılı 15 kitabı bulunmaktadır. Yaklaşık 8 senedir Naht (Hatt-ı Ahşap) sanatıyla da ilgilenmekte olup, 2 kez İstanbul'da 1 kez Şebinkarahisar'da 1 kez de Alucra'da sergi açmıştır. 2015 yılı yaz döneminde Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezinde Naht (Hatt-ı Ahşap) kursu verdi.
Bu yazı Alucra Tarihi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s